Hanácký kroj

Rozhodnutí ušít si kroj bylo hodně spontánní. Nejsem švadlena, nejsem ani rodilá Hanačka. Jsem milovník tvoření, zkoušení si nových věcí, mám ráda folklor a tradice. Zkušenost se šitím kroje považuji za zajímavou a obohacující zkušenost. Když jsem se rozhodla ušít si hanácký kroj, naivně jsem si myslela, že všechny informace najdu na internetu, oslovím pár lidí, kteří kroj mají, abych si ho mohla obhlédnout jak vypadá i z rubové strany.
Zmýlená neplatí. A toto byla veliká mýlka
Na internetu jsem nenašla skoro nic, dokonce ani Wikipedia hanácký kroj nezmiňuje ;-), knihy v knihovně přinesly o trochu informací víc. Nejvíce informací jsem získala od paní Vitoslavské z Troubek, která hanácké kroje šije a z některých knih, které jsem si zapůjčila od soukromých osob.
Jak bude pokračovat šití mého kroje budu postupně zveřejňovat na svém blogu. Tady bych chtěla sepsat ucelenější informace o tomto "oblečení".

Ženský hanácký kroj

Haná je oblast v trojúhelníku měst Olomouc, Vyškov, Kroměříž. Rovná a úrodná. Hanácký kroj je vrstvený a bohatě vyšívaný. Liší se od kraje ke kraji, ba od vesnice k vesnici. V běhu času se měnily výšivky, barvy, ba i součásti jednotlivých krojů. Staré, ručně vyšívané kroje jsou drahé, je v nich všitý čas a umění našich předků. Jsou rodinným pokladem a dědí se z matky na dceru.

Součásti ženského hanáckého kroje

Hanácký kroj na pinterestu - inspirace

Literatura

Lidové umění na Hané - Jan Rudolf Bečák
Lidové oděvy na Moravě - Martin Šimša

Uloveno na webu

http://www.hanaci.vivat.cz/
Fler - Když se vyšívá hanácký kroj
Moravská výšivka

Nahoru

Na úvodní stranu

Aktualizováno dne 20.2. 2017