Podbřezí alias Skalka

Víte kde najdete Podbřezí? Dojeďte na Skalku a tam se zeptejte. Zní otřepaný vtip.

Podbřezí - malá vesnička u Dobrušky ve východních Čechách na úpatí Orlických hor. Její dominantou je zámek Skalka stojící na ostrohu nad Zlatým potokem. Zámek není v současné době přístupný veřejnosti - je v něm sídlo firmy AZ Satelit. Pokud někdo z vás četl román TEMNO od Aloise Jiráska, jistě okolí zámku důvěrně znáte a víte, že pokud se vydáte od zámku proti proudu potoka, dojdete ke splavu a na starý židovský hřbitov.
Jestli jste z té "daleké" cesty dostali hlad, můžete se občerstvit v místním hostinci na návsi, nebo v Motelu Skalka, který najdete u hlavní cesty na Dobrušku. Tam se můžete i ubytovat.

V okolí Podbřezí je velká spousta zajímavých míst, která stojí za to navštívit. Hlavně zámků tu najdete bezpočet - Opočno, Rychnov nad Kněžnou, Doudleby, Častolovice, Nové Město nad Metují atd. V nedalekých Třebechovicích můžete zase zhlédnout krásný dřevěný pohyblivý betlém.

A pak jsou tu samozřejmě Orlické hory a jejich nejvyšší vrchol Velká Deštná. Svou krásu ukážou těm, kdo ji hledá. Jejich zimní střediska Deštné a Říčky, ale i Zdobnice či Sedloňov jsou vyhledávána milovníky zimních sportů a v létě je možné se osvěžit třeba v Pastvinské přehradě.
Milovníci vojenské historie jistě neopomenou navštívit pevnosti Dobrošov nebo Hanička.

Aktualizováno dne 19.1. 2009